Sajenje medovitih dreves
V okviru razpisa Čebelarske zveze Slovenije, nam je uspelo brezplačno pridobiti 60 medovitih dreves (lipe). Zasadili smo jih na različne lokacije znotraj občine, pa vendarle vse z enakim ciljem - omogočiti čebelam njihov razvoj, navsezadnje tudi obstoj. Pomembno je, da se zavedamo pomena njihovega plemenitega dela, tako za naravo kot človeka.
Za sajenje medovitih dreves so poskrbeli člani Čebelarskega društva Trebelno-Mokronog, kot tudi posamezni občani. Tudi na OŠ Mokronog so v okviru čebelarskega krožka namenili en dan čebelicam – obnovili in pripravili so čebelnjak za novo čebeljo družino, v neposredni bližini pa so zasadili tudi 4 lipe, ter gredo medovitih rastlin.
Čebele so ključne za opraševanje in s tem za obstoj številnih rastlinskih vrst – tudi tistih, ki jih uživamo vsak dan. Z medovitimi rastlinami lahko ustvarimo prave male oaze za čebele tudi na najmanjših površinah. Na svojem vrtu, sadovnjaku, zelenici ali balkonu, lahko posadimo:
Medovita zelišča: navadni koper, navadni pelin, navadni boreč, navadna kumina, meta, bazilika, rožmarin, žajbelj, kraški šetraj, navadni gabez, materina dušica
Medovita drevesa: lipa, javor, kostanj, divja češnja, jablana, sliva, breskev
Medovite grmovnice: kosmulja, malina, robida, ribez, ameriška borovnica, debeloplodna leska
Tudi če le malo spustimo vajeti in pustimo del vrta, da raste nekoliko bolj "divje", lahko že s tem naredimo veliko za čebele. Rastline, kot so regrat, mrtva kopriva, trpotec in podobne, so naravni viri nektarja in cvetnega prahu, ki so čebelam v pomoč, da preživijo in opravljajo svojo pomembno nalogo opraševanja.