Kurjenje v okolju
Na nas se obračajo občani, ki jih moti smrad kot posledica kurjenja odpadkov v okolju. In kakšna so pravila za kurjenje v okolju?
V naravnem okolju je dovoljeno kuriti le naravne nenevarne materiale, ki nastanejo v kmetijstvu ali gozdarstvu (npr. slama, trava..), in se uporabljajo pri kmetovanju ali v gozdarstvu in se za njih ne uporabljajo predpisi, ki urejajo ravnanje z odpadki. Kot naravno okolje se šteje gozd, drugo gozdno zemljišče in zemljišče, poraslo z gozdnim rastjem, kot ga določajo predpisi o gozdovih, ter območje na prostem, razen vodnih površin, v oddaljenosti do 100 metrov od gozda ali drugega gozdnega zemljišča. Kurjenje je prepovedano v gozdu in na zemljišču, poraslemu z gozdnim rastjem, razen na urejenem kurišču in za izvajanje aktivnosti za zatiranje prenamnoženih populacij insektov in bolezni gozdnega drevja, ki lahko ogrozijo gozd, oziroma uporabljati odprti ogenj v gozdovih, ki so posebno ogroženi zaradi požara.
Ni dovoljeno kuriti zelenega vrtnega odpada (npr. odpadno vejevje, trava, listje, rože, plevel, gnilo sadje ipd.). Tovrstne odpadje je potrebno kompostirati ali pa odpeljati v zbirni center. Prav tako ni dovoljeno kuriti plastike, papirja ipd. Tovrstne odpadke je potrebno odložiti v ustrezen zabojnik.
Ravnanje s komunalnimi odpadki nadzira medobčinska inšpekcija. Vsako leto dobimo več prijav glede kurjenja odpadkov v okolju, v strjenih naseljih, zlasti v jesenskem času, ko prihaja do pospravila ostankov vrtnin na vrtu in poljščin na njivah ter obreza sadja. Globa za fizično osebo za nepravilno ravnanje s komunalnimi odpadki znaša 200 eurov.
Skupna občinska uprava občin Dolenjske