Tematski park Makronovo bi povezal dolino
Mokronog, Ljubljana, 10. februar 2011 – V Občini Mokronog-Trebelno vidijo strategijo razvoja turizma tudi v postavitvi tematskega parka Makronovo v svoji občini in širše, v Mirnski dolini, oživiti želijo tudi Strelov turn v središču Mokronoga in se povezati s štajersko prestolnico. O teh idejah so se danes župan Anton Maver, strokovni sodelavec projekta dr. Marko Koščak in oče ideje o Makronovem Stane Peček pogovarjali z dr. Davorinom Gazvodo z oddelka za krajinsko arhitekturo na Biotehniški fakulteti v Ljubljani.
"Biotehniška fakulteta bo našo zgodbo uvrstila v svoj program krajinsko-arhitekturnih delavnic že letos jeseni. Računamo, da bo na delavnicah sodelovalo okoli 15 študentov. V občini bomo predvideli možne lokacije, kjer bi posamezne cone tematskega parka lahko delovale. Za fakulteto moramo pripraviti prioritetno listo lokacij, po možnosti tudi geodetske podlage in projektno nalogo. Še pred tem pa se bomo sestali s sosednjima občinama in jima predstavili našo zgodbo. Projekt bi po mnenju snovalcev prav zaživel šele ob njuni podpori. Cone tematskega parka bi bilo treba vključiti v občinske prostorske načrte. Pri izdelavi projektne naloge računamo tudi na sredstva LEADER,“ je po sestanku povedal župan Občine Mokronog-Trebelno Anton Maver.
Škratovsko naselje Makronovo bi bilo domovanje Mokronožcev, škratov, ki so plod domišljije Stanete Pečka, in za katere je značilno, da vstajajo skupaj s soncem in v svoje cajnice nabirajo zdravilna zelišča, pokažejo pa se samo dobrim in pridnim. Doživljajsko turistični kompleks s pravljičnimi objekti in ustreznim programom bi lahko omogočal nekajurno, enodnevno ali morda celo večdnevno organizirano bivanje.
Tematski park bi se lahko povezal s šentrupertsko zgodbo muzeja kozolcev na prostem, tamkajšnjo zbirko ilustracij in mladinskih slikanic, Steklasovo potjo, z mirnsko Spečo lepotico in ribiškim bajerjem pod njo ter Lanšprežem in Glavarjevimi čebelami. Dopolnjevale bi ga številne pohodne in kolesarske poti v dolini, tudi Vorančeva pot, potepanje po dolini pa bi se lahko zaključilo z obiskom ene od prireditev v Mokronogu, denimo Srečanja bradačev, festivala (ah), TE ORGLICE, Pustnega karnevala, Kresne noči … Nastajajoči športni center pa bi lahko dopolnil športno ponudbo mirnskega badmintona in skakalk ter krmeljskih judoistov.
Strelov turn sredi mokronoškega trškega jedra je eden od treh še ohranjenih v Sloveniji in je trenutno v lasti podjetja Tomcommerce v stečaju. Objekt bi občina odkupila in obnovila v skladu s smernicami in pogoji Zavoda za varstvo kulturne dediščine, vanj pa vdihnili dogovorjeno kulturno in turistično vsebino.
Občina Mokronog-Trebelno pa si želi tudi povezovanja z Mestno občino Maribor. Želja je plod zgodovinskih dejstev in podobnosti: prvi slovenski župan Maribora je bil v Mokronogu rojeni Viktor Grčar; Maribor uživa mestne pravice od 13. stoletja, Mokronog je trške pridobil leta 1279; če je v občini Mokronog-Trebelno doma cviček, je v okolici Maribora doma ritoznojčana, oboji pa številne kulturno-turistične prireditve.
Ker so v aprila lani vizijo in strategijo razvoja zapisali, da se bo občina v okviru skupnih projektov na področju turizma povezovala predvsem s sosednjimi občinami v Mirnski dolini, je želja, da bi mokronoške ideje zaživele in v povezavi z že obstoječo in razvijajočo se ponudbo zagotovile nepozabno doživetje v Mirnski dolini.
(Petra Krnc)
Vir: Cajtng.com