IZOBRAŽEVANJE GASILK
Izobraževanje članic letos potekalo v Mokronogu
V Svetu članic GZS imamo v letnem načrtu vsebino »Izobraževanje članic«. Pretekla tri leta je tovrstni projekt potekal v Preboldu, za letos smo lokacijo želele malo spremeniti in je organizacijo prevzela Dolenjska regija s članico Sveta Mojco Femec na čelu, seveda z veliko pomočjo predsednice Sveta Vladke Bučevec. Izobraževanje je potekalo v Mokronogu, v dvorani Upravno-kulturnega središča, v soboto, 1. aprila 2017. Teme izobraževanj so bile kot vedno, tudi tokrat zelo zanimive.
Članice smo zadovoljne, ko vidimo in čutimo spoštovanje gasilskega vodstva, kakor tudi lokalne skupnosti. V Mokronogu so nas pozdravili predsednik in poveljnik Dolenjske regije, Marjan Šmalc in Janez Bregant, predsednik GZ Trebnje Anton Strah ter župan Občine Mokronog-Trebelno Anton Maver. Po tihem smo upale in pričakovale, da nas bo obiskal tudi predsednik GZS, Jošt Jaksa, ki je bil ne daleč stran od Mokronoga na državnem kviz gasilske mladine, vendar se to žal ni zgodilo.
Predsednik regije Marjan Šmalc je bil skozi celotni program z nami, kakor tudi poveljnik Janez Bregant, ki je bil hkrati tudi v vlogi predsednika društva gostitelja ter poveljnik društva gostitelja, Peter Železnik.
Čisto presenečenje sta bili članici lutkovne skupine Mokre tačke iz Mokronoga, ki sta nas v vlogi Mokronožcev že navsezgodaj nasmejali in smo v takem vzdušju tudi delovale do konca izobraževanja.
Težko si človek zamisli, česa naj se prvo loti, ko mu gori lasten dom. Predavatelj Miha Kranjc se je intervencije v Levjem dvorcu v Trebnjem lotil z odliko. Celotno intervencijo nam je zelo nazorno predstavil v sliki in besedi. Njegovo tematsko nadaljevanje je bila dr. Urška Bajc, ki nam je predstavila svojo doktorsko nalogo Eksplozijsko odpadanje betona. Kljub zahtevni temi, smo se tudi iz tega predavanja nekaj naučile.
Veliko članic je mentoric mladine, zato smo na posvet povabile Mitjo Ivančiča, ki nam je Fire combat za mladino zelo podrobno predstavil v sliki in besedi. Lepo je bilo videti, da je s svojo temo v dvorani privabil zelo veliko zanimanje. Menim, da bomo v bodoče imeli še več tekmovanj v Fire combatu za mladino širom po Sloveniji.
Predavateljica Cvetka Kozmus, ki je že kot otrok zbolela za diabetesom tipa A, nam je iz prve roke povedala niz dobrih nasvetov, kako moramo ali pa morajo živeti ljudje, ki zbolijo za to boleznijo.
Boris Brinovšek nam je zelo nazorno predstavil vajo „Železniška nesreča Penk 2016“, saj je bil sam avtor scenarija vaje.
Res, hvala takim ljudem, ki nenehno mislijo na množično prebivalstvo ter želijo, da se gasilci izobražujemo na vse možne načine, da smo čim bolj izurjeni in pripravljeni stopiti na pomoč in uspešno pomagati človeku, ki je pomoči potreben ne glede na čas in pogoje. Žal nam je povedal tudi o velikem požaru v naravi v Škalah pri Velenju, ki so ga imeli dan pred našim izobraževanjem in v katerem se je, kot smo sicer že vedele, hudo poškodoval gasilec.
Naša Mojca je poleg organizacije s svojo ekipo (člani in članice PGD Mokronog ter članice Komisije pri GZ Trebnje) poskrbela tudi za okrepčilo med odmori, za kar se najlepše zahvaljujemo PGD Mokronog, GZ Trebnje in Občini Mokronog-Trebelno.
Po zaključku predavanj smo si ogledale še kratek film – sprehod po občini Mokronog-Trebelno. Za zaključek smo se odpeljale v sosednjo Občino Šentrupert, kjer sta nam direktorica in kustosinja Dežele kozolcev, na momente celo na hudomušen način, predstavili edinstven muzej kozolcev na prostem.
Prijetno je bilo videti, kako v sinergiji delujejo v tem koncu, pa naj gre za članice, ki so pomagale Mojci ali pa za vodstvo gostujočega društva in zveze ter regije.
Ta dan nam bo vsem udeleženkam ostal v zelo lepem spominu, saj smo iz Mokronoga odhajale bogatejše, tako zaradi novega znanja, kot tudi zaradi pozitivne klime, ki jo je bilo čutiti ves čas, videle in spoznale smo še en lep košček naše dežele ob druženju gasilk iz cele Slovenije.
Sveta članic pri GZS