Iskanje vodnega vira
Spoštovani občani in občanke,
danes se vse premalo zavedamo, da je pitna voda eden od osnovnih dejavnikov in pogojev za kakovostno življenje. Po navadi jo sprejemamo kot samoumevno dejstvo in sicer vse do takrat, ko na pipi preneha teči. Kot sem v preteklosti javnost že seznanil, aktivno iščemo vodni vir, ki bo pomagal premostiti vztrajno nižanje vodne gladine v podzemnem rezervoarju na vrtni Mokronog. Ta pojav se je pričel pojavljati nekako v preteklih desetih poletjih. Planirana vrtina v Ribjeku ni zagotavljala uspeha, zato smo v iskanju vodnega vira naročili poskusno, večtedensko črpanje vode iz vodnega vira za podjetjem M-TOM. Ta vodni vir je bil zgrajen okoli leta 1957 s strani takratne vojske. Vse analize, ki so bile narejene v smeri ugotavljanja prisotnosti mikrobioloških in kemijskih snovi, so bile negativne. Voda je po prvih testiranjih pitna že z samo uporabo UV svetlobe. Res lepo novico in rezultate bioloških in kemijskih analiz iz Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano sem prejel danes. Rezultati nas peljejo v dodatno kemijsko analizo in hidrološke raziskave o izdatnosti količin. Glede na te rezultate in samo ime naše občine, ki naslavlja misel na mokre noge, menim, da lahko upamo na najboljše.
Zaradi vseh teh okoliščin pa vas občanke in občani prosim, da se zavedamo, da imamo na območju Mokronoga vodni vir, ki nam bo verjetno zagotavljal pitno vodo. Voda je bogastvo. Zaradi tega se poskusimo tega zavedati in pazimo, da na kakršnekoli način ne onesnažujemo okolja. Sami dobro veste, da lahko izliv minimalne količine odpadnega olja ali kaka druga snov povzroči ogromno onesnaženje pitne vode.
Zaradi ohranjanja tega bogastva in varčevanja s pitno vodo, ki jo v največji meri uporabljamo kot sanitarno, je občina vzpostavila tudi financiranje vodohranov. Razpis za letošnje leto je odprt zato vas vzpodbujam za gradnjo in prijavo na razpis za nepovratna sredstva.
Pazimo na naša naravna bogastva in zdravo življenjsko okolje.
mag. Franc Glušič
Župan občine Mokronog – Trebelno